Έκκληση Βοήθειας Δοκιμαζόμενης Πολύτεκνης Οικογένειας

Μητέρα 6 παιδιών (από 17 μέχρι 2 ετών) αντιμετωπίζει τραγικές καταστάσεις.

Συγκεκριμένα, ο πατέρας των παιδιών τα εγκατέλειψε και έφυγε από το σπίτι γιατί ήταν άνεργος και δεν μπορούσε να αντέξει την κατάσταση. Ωστόσο δημιουργεί προβλήματα στην οικογένεια.

Η μητέρα των παιδιών, άνεργος και αυτή, αγωνίζεται να συντηρήσει τα παιδιά της μόνο με το πολυτεκνικό επίδομα (450 ευρώ) ενώ διαμένει σε μικρό εργατικό διαμέρισμα 3 δωματίων με ενοίκιο 250 ευρώ μηνιαίως. Η οικογένεια απειλείται με έξωση, επειδή χρωστά  ενοίκια παρελθόντων μηνών, και με διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος επειδή χρωστά τη ΔΕΗ.

Η μητέρα και η μεγαλύτερη κόρη (37 και 16 χρονών αντίστοιχα) πάσχουν από κατάθλιψη και βρίσκονται κάτω από αγωγή ψυχοφαρμάκων, τα δε άλλα παιδιά έχουν ανάγκη οδοντιατρικής περίθαλψης.

Τα δύο μικρότερα παιδιά είναι νήπια, 2 (κορίτσι) και 3 (αγόρι) ετών.

Ο μεγαλύτερος γιος (17 ετών) είναι μαθητής της Γ Λυκείου και έχει ανάγκη φροντιστηριακής υποστήριξης προκειμένου να εισαχθεί σε ανώτερη Σχολή πράγμα που επιθυμεί διακαώς. Διακρίνεται δε για τον άριστο χαρακτήρα του και την καλή σχολική επίδοσή του παρά τις αντίξοες οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες που αντιμετωπίζει.  Το φροντιστήριο ζήτησε 250 ευρώ μηνιαίως μέχρι τη διενέργεια των πανελληνίων εξετάσεων (Επόμενος Μάιος).

Τα άλλα δύο παιδιά είναι αγόρια 12 και 4 ετών

Η εν λόγω οικογένεια έχει ανάγκη κάθε δυνατής υποστήριξης για να επιβιώσει και να αντιμετωπίσει τα προβλήματά της.

Η Επιτροπή του Πανεπιστημιακού Ναού κάνει έκκληση για συνδρομή στην οικογένεια με:

Α) Χρήματα.

Μπορούν να κατατίθενται

α) στην Αγροτική Τράπεζα στο λογαριασμό 3190102910057 Ιερός Ναός Πανεπιστημίου Πατρών με ένδειξη Φιλόπτωχο ταμείο.

β) Στον υπάλληλο της Οικονομικής υπηρεσίας κ Ανδρέα Σταματόπουλο (Δίνεται απόδειξη)

Β) Τρόφιμα,

Γ) Ρουχισμό

Τα τρόφιμα και ο ρουχισμός μπορούν να παραδίνονται στον Πανεπιστημιακό Ιερό Ναό από 10πμ μέχρι 2μμ καθημερινά